Питання-відповіді

Директор з будівництва компанії «ЕСТА Холдинг» Сергій Данилюк відповів на запитання видання "Building.ua"

01.07.2013

– Подорожчання енергоносіїв і зростання вартості традиційних методів теплопостачання в усьому світі сприяють впровадженню альтернативних технологій будівництва. Наскільки широко ця практика застосовується в Україні?

– У зв'язку зі стрімким подорожчанням енергоресурсів, зокрема, природного газу, з 2005 року на підприємствах України почали впроваджувати енергозберігальні технології, у тому числі такі, як: встановлення додаткових опалювальних котлів, що працюють на деревині або інших спалюваних біопродуктах, реконструкція старих котелень, встановлення нових котлів із вищим ККД. Особливо актуальним останнім часом стало встановлення так званих конденсаційних котлів із теоретичним ККД 109% (такі котли використовують не тільки теплоту згоряння газу, але й теплоту конденсації водяної пари з відхідними газами). Ці котли допомагають істотно знизити витрати на опалення (економія може досягати 30-35%).

Встановлення в приватному будинку вітрогенератора дозволяє бути практично незалежним від енергопостачальних організацій. Сучасні вітрогенератори можуть працювати навіть за повної відсутності вітру – достатньо швидкості 0,3-0,5 м/с. Єдиним мінусом цієї конструкції на сьогодні є вартість встановлення і обслуговування акумуляторних батарей, а також термін їхньої служби.

У приватних будинках також широко застосовуються теплові насоси типу «вода-вода», «ґрунт-вода». Нові теплові насоси дозволяють у кілька разів знизити споживання електроенергії і газу. Так, тепловий насос, споживаючи 1 кВт електроенергії, може виробити від 3,5 до 6,5 кВт теплової енергії, тоді як звичайний електричний конвектор, споживаючи 1 кВт електроенергії, виробляє тільки 1 кВт теплової енергії.

Крім того, в приватних будинках за останні 3-4 роки почали активно використовувати так звані геліосистеми. Використовуючи енергію сонця, вони доповнюють основні системи опалення та гарячого водопостачання, завдяки чому істотно економлять витрати на енергоресурси. Навіть за мінусової температури зовнішнього повітря, така система при сонячній погоді здатна нагріти воду до температури +70 .. +80 0С. Цього буде достатньо для того, щоб основна система опалення будинку була відключена.

На промислових підприємствах із великими обсягами стічних вод активно впроваджуються системи відбору тепла стічних вод і установки одержання біогазу.

І наостанок можна зробити висновок про те, що традиційні енергоресурси будуть дорожчати і далі, тому в альтернативної енергетики є шляхи розвитку і потенціал для збільшення своєї частки в енергетиці України.

building.ua