Відповіді М. Нестеренка Генерального директора ЕСТА Холдинг на запитання Commercial Property
21.06.2011
На запитання відповідає Микола Нестеренко Генеральний директор компанії ЕСТА Холдинг.
1. Як Ви оцінюєте підсумки першої половини 2011 року для українського ринку нерухомості? Які основні тенденції та зміни на ринку в першому півріччі 2011 року Ви можете назвати? Наскільки підсумки першої половини 2011 року відповідають або не відповідають Вашим очікуванням і прогнозам?
У першій половині 2011 року в сегменті комерційної нерухомості продовжився тренд помірного зростання ринку. Ризик подальшого простою і зниження базових орендних ставок помітно знизився. Для високоякісних об'єктів це означало збільшення орендних ставок на 3-7% (у порівнянні з 2010 роком) та зниження рівня вакантності до практично нульового рівня. Відновлення інтересу з боку міжнародних гравців в особі готельних операторів і роздрібних мереж вказує на наявність оптимістичних очікувань не тільки з боку українських девелоперських компаній. Так, наприклад, на початку цього року міжнародним готельним оператором Rezidor Group було представлено проект готелю Radisson Blu Resort у Буковелі. У квітні цього року донецький готель Атлас перейшов під управління Wyndham Hotel Group і став Ramada Donetsk. Свій перший магазин в Україні відкрила німецька мережа одягу New Yorker. Оголосила про свій прихід в Україну міжнародна мережа одягу GAP.
2. Які найбільш серйозні проблеми були характерні для ринку в першому півріччі 2011 року, і чи може, на Вашу думку, у другому півріччі 2011 року відбутися їх вирішення? Які нові проблеми може принести друге півріччя?
Насиченість Києва офісними і торговельними площами, як і раніше, залишається незначною порівняно з іншими столицями Центральної та Східної Європи. При цьому показник насиченості високоякісними об'єктами ще нижчий. Усі якісні об'єкти із продуманою концепцією, професійною керіною компанією, вдалим місцем розташування мають практично нульову вакантність. Ставки капіталізації на найкращі і найменш ризиковані об'єкти буде і далі скорочуватися під впливом зростання попиту. Найбільш вірогідний діапазон ставок капіталізації в 2011 році складе 10-14%. У 2011 році найбільш поширеним способом залучення коштів для українських девелоперів залишиться реалізація активів та пошук потенційних партнерів, незважаючи на прогнозоване поліпшення умов отримання позикового фінансування.
3. Які події на українському ринку нерухомості стали для Вас найбільш значущими в першому півріччі 2011 року?
Однією з ключових подій у першому півріччі 2011 року стало прийняття Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Цей закон, на думку його розробників, істотно зменшує кількість дозвільної документації, яку повинні отримати девелопери для початку будівництва, а також зменшує строки прийняття рішення про видавання дозвільної документації. Відповідно, закон покликаний ліквідувати корупцію в будівельному сегменті ринку. Наскільки ці плани реалізуються на практиці, покаже наступний рік.
4. Які події безпосередньо в сфері діяльності Вашої компанії в першій половині поточного року Ви могли б назвати в низці найважливіших? Які результати роботи компанії Ви можете виділити у першій половині 2011 року?
Однією з ключових подій на інвестиційному ринку комерційної нерухомості України ми вважаємо завершення угоди з придбання компанією ESTA Holding «Київського ЦУМу».
5. Як, за Вашими прогнозами, буде розвиватися український ринок нерухомості в другій половині 2011 року? На які гучні події слід очікувати (вихід або прихід на ринок нових гравців, угоди з купівлі-продажу, зниження орендних ставок тощо)?
У другій половині 2011 року на ринку комерційної нерухомості Києва слід очікувати збільшення пропозиції, тому що до введення в експлуатацію планується низка заявлених проектів.